Şeyh Ebe-Balı Anma Töreninde Konuşan A.E.Ü Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kâzım CEYLAN “CİHAN DEVLETİ’NİN TEMELLERİ KIRŞEHİR’DE  ATILMIŞTIR” dedi.

 

               29 Mayıs 2016 tarihinde Şeyh Ebe-Balı’nın doğduğu İnanç Köyünde yapılan törende “Kırşehir’den Cihan Devletine Şeyh Ede-Balı” konulu konuşma yapan Öğr. Gör. Kâzım CEYLAN;

          “Tarihi kaynaklara göre Şeyh Ede-Balı Kırşehir’den uç bölgelere gitmiştir. Kayı boyu Yassı çimen savaşından sonra kendilerine yurt olarak verilen Karacadağ bölgesine (Ankara’nın güneyi) yerleşmişlerdir. Bu bölgeye gelen Kayı boyu beyi Ertuğrul Gazi Kırşehir’de Ahi Evran ve Şeyh Ede-Balı ile dostluklar kurmuştur. Selçuklu’nun zayıflaması ile yeni bir devlet kurma fikri bu topraklarda mayalanmıştır. Osmanlı’nın ve medeniyetimizin tohumu Kırşehir’de atılmıştır. Aynı zamanda Ahi Şeyhi olan Ebe-Balı’nın Ertuğrul Gazi ile uç bölgelere gitmesi tesadüf değildir. Ede-Balı vasıtasıyla Ahilik teşkilatı Osmanlı’nın kuruluşunu sağlamıştır. Osmanlı’nın siyasi, ekonomik, kültürel, dini, sosyal temelleri ahiler tarafından oluşturulmuştur. Denilebilir ki, Kırşehir’den uç bölgelere giden Şeyh Ede-Balı ve ahiler Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan unsurların başında gelir.”