Müdürümüz Prof. Dr. Hüseyin ÖZTÜRK Kırşehir Esnafına Ahilik Eğitimi verdi.
27.4.2022

Üniversitemizden Kırşehir Esnafına Sertifikalı Ahilik Eğitimi

Üniversitemiz Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yürütülen ve Kırşehir Valiliğince desteklenen "Ahi Esnafını Ahilik İlkeleri Doğrultusunda Eğitme Projesi" kapsamında düzenlenen eğitim programı başladı. Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde 17 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen program açılışına Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk ve daire müdürleri ile Kırşehir’de faaliyet gösteren esnaflar katıldı.

Projenin açılış konuşmasını yapan KAEÜ Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk proje hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Öztürk, yapılacak eğitimlerin Ahilik ilkeleri doğrultusunda yapılacağı bu kültür ve medeniyet değerimizin Anadolu'nun İslamlaşması ve Türkleşmesi büyük rolü olduğunu ifade etti. Öztürk ayrıca Eylül ayında gerçekleştirilecek olan 34. Ahilik Haftası Kutlamalarında takdim edilecek sertifikaların esnaf tarafından iş yerlerine asılacağını ve bu uygulamanın devam edeceğini ifade etti.

Proje kapsamında kırk esnafın katılımıyla gerçekleşen ilk eğitimi Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel verdi. Pandemi koşulları nedeniyle projenin uygulanmasında gecikme yaşandığını dile getiren Prof. Dr. Gökbel eğitimler hakkında şu bilgileri aktardı:

"Verilecek eğitim 8 hafta ve haftada 2 gün olarak planlandı. Esnaf odalarının belirlediği kırk esnafımız ilk eğitime katılıyor. Ahi Evran-ı Veli'yi ve Ahiliği konuşacağız. Bacıyan-ı Rum teşkilatlanmasını konuşacağız. Eğitimin sonunda esnafımıza sertifika verilecek ve eğitimlerin devamı gelecek. Bu eğitim çalışmalarını yapmazsak Ahiliği toplumda yerleştiremeyiz."

Prof. Dr. Gökbel, 2021 yılının Ahi Evran Yılı olması münasebetiyle "Ahi Esnafını Ahilik İlkeleri Doğrultusunda Eğitme Projesi"nin Ahi Evran-ı Veli ve Ahiliğin yeniden anlaşılması için bir başlangıç olduğunu ifade etti.

17 Haziran 2021 tarihinde yayınlandı.